przycisk-klub2.jpg przycisk-akademia2.jpg przycisk-biznes2.jpg

SZKOLENIE

2014_trening_miedzi_II_-_16.jpg

Szkolenie młodych piłkarzy to nasza pasja! Celem działania Akademii Piłkarskiej Miedzi jest promowanie młodych zawodników, którzy chcą się rozwijać i osiągać sukcesy w barwach Miedzianki. Poprzez zabawę, naukę i systematyczny trening prowadzimy podpiecznych przez wszystkie etapy szkolenia, wprost do mistrzostwa! Nie tylko uczymy dzieci grać w piłkę, ale przykładamy też dużą wagę do ich wychowania. Nad stałym rozwojem młodych zawodniów czuwa wykwalifikowana kadra trenerska, sztab medyczny oraz dietetyk.


Poniżej ogólny model szkolenia dzieci i młodzieży wdrażany od sezonu 2013/2014 w MKS Miedź Legnica z podziałem na kategorie wiekowe, z tym że opisywane etapy wiekowe traktowane w aspekcie dwuletnim, a w przypadku grup juniorskich trzyletnim.
 

Sekwencja szkolenia na poszczególnych etapach:


Nauka poruszania się po boisku – żak
Zabawy kształtujące technikę – orlik/młodzik
Trening od podstaw – trampkarz
Początkujący trening specjalistyczny – junior
Wytrzymałościowy/przejściowy trening – junior
Wysokowydajny trening – dążenie do perfekcji – junior
Wysokowykwalifikowany trening – junior

Grupa Żaków (U-7/8)

Na etapie Żaków – wiek 7/8 lat – dzieci rozpoczynające treningi prezentują charakterystyczną cechę. To osoby o wyjątkowej nadpobudliwości ruchowej. Należy im stworzyć warunki do jak najczęstszej możliwości poruszania się, tak by w przyszłości koordynacja ruchowa nie sprawiała im problemu. Łatwiej jest wykształcić u tak młodej osoby odpowiednie umiejętność poruszania. Odpowiednia korelacja ruchów z ćwiczeniami piłkarskimi powinna przynieść pożądane efekty w przyszłości. Szkoleniowcy grupy żaków powinni w szczególności skoncentrować się na:

1. Dużej aktywności ruchowej grupy
2. Zadowoleniu zawodników z udziału w treningach
3. Prowadzeniu zajęć ruchowych w interesujący sposób
4. Ćwiczeniach z dużą liczbą piłek
5. Korzystaniu z trenażerów

Grupa Orlików (U-7/8)

Na etapie Orlika dzieci chcą przede wszystkim grać w piłkę. Częsta możliwość rywalizacji jest dla nich bardzo ważna. Tutaj istotne jest, by swobodną grę powoli redukować, jednocześnie dostosowując ją do możliwości grupy. Należy nadal bronić tezy gry ofensywnej – „dużo bramek strzelać, mało tracić”. Należy utrzymywać przekonanie, że Orlik zawsze dobrze gra w piłkę, a podczas zajęć wprowadzać kilka wariantów gry. Młodzi piłkarze muszą czuć radość z gry, uczyć się jej poprzez zabawę, poznawać podstawowe formy techniki użytkowej, a każdy trening powinien być jak najbardziej urozmaicony. Szkoleniowcy grupy trampkarzy powinni w szczególności skoncentrować swoją uwagę na:

1. Małych grach na małych boiskach z dużą intensywnością
2. Częstym kontakcie zawodników z piłką
3. Kształtowaniu umiejętności gry obiema nogami
4. Wielokrotnym powtarzaniu danej czynności na treningach przez zawodników
5. Okazywaniu dużej cierpliwości

Grupa Młodzików (U-10/11)

10 i 11 rok życia to dla dzieci czas edukacji, który powinien być powiązany z kształtowaniem ich charakterów. To, czego dzieci nauczą się w tych latach będzie procentowało w przyszłości i będzie dla nich bazą do dalszego rozwoju. Dlatego w grupie młodzika ogromne znaczenia mają różnorodne ćwiczenia ruchowe na podstawie których dzieci mogą nauczyć się ruchów typowo piłkarskich. Dzieci w tym wieku bardzo chętnie biorą udział w różnego rodzaju grach zręcznościowych, bo one są dla nich nowe i ciekawe. Zauważalnie wzrastają wymagania zawodników w tym wieku, chcą uczyć się piłki nożnej i wzbogacać swoją wiedzę o niej. To wszystko idzie to w parze z ich poziomem koncentracji, który wzrasta tak, że na treningach można zacząć stosować odpowiednie ćwiczenia techniczne dostosowane do ich wieku, ale zawarte w rozmaitych grach i zabawach. Szkoleniowcy grup młodzików powinni w szczególności skoncentrować się na:

1. Treningu technicznym w atrakcyjnych formach
2. Zagwarantowaniu każdemu dziecku częstych kontaktów z piłką, które z kolei będą okazją do sytuacji strzeleckich
3. Zwróceniu uwagi na prawidłowym przebiegu ćwiczeń
4. Przydzielaniu młodemu piłkarzowi pierwszych zadań taktycznych
5. Wpajaniu dzieciom zasad życia zgodnych z ich wiekiem i promowaniu wśród nich sportowych zachowań
6. Wyrabianiu pozytywnych cech osobowościowych

Grupa Trampkarzy (U-12/13)

Dzieciom w wieku trampkarza z łatwością przychodzi wykonanie szybkich i wymagających zręczności ćwiczeń ruchowych. To dla nich najlepszy moment na naukę, a jednocześnie czas na rozpoczęcie systematycznego treningu na bazie wszystkiego, czego nauczyły się do tej pory. Z zawodnikami w tym wieku najłatwiej pracować nad umiejętnościami technicznymi. To czas na doskonalenie dryblingu, podań, przyjęcia i prowadzenia piłki oraz uderzeń na bramkę. Szkoleniowcy grupy trampkarzy powinni w szczególności skoncentrować się na:

1. Stopniowym doskonaleniu techniki podstawowej
2. Umiejętnym łączeniu ćwiczeń i gier
3. Zwracaniu uwagi na wykorzystywaniu przez zawodników obu nóg
4. Kształtowaniu kondycji
5. Rozpoczęciu treningu indywidualnego
6. Intensywnej komunikacji z każdym zawodnikiem z osobna

Grupa Juniorów Młodszych (U-14/16)

Wraz z dorastaniem rozwijają się umiejętności, które są podstawą do podnoszenia poziomu sportowego. Aby cały ten proces był skuteczny trenerzy powinni zadbać o indywidualny kontakt z każdym zawodnikiem. Na tym etapie rozwoju mają duży wpływ na zawodników także poza boiskiem. Od tego jak intensywnie w procesie kształcenia osobowości trener zajmie się zawodnikiem, zależy cały rozwój tego drugiego. Równie ważne są zachodzące w tym czasie różne procesy biologiczne, jak przyspieszone „wydłużanie ciała” czy zmiany hormonalne. W związku z tym ograniczona może być koordynacja ruchowa zawodnika. Polepsza się za to szybkość, wzrasta siła, a to pozwala na lepszy rozwój kondycji. Szkoleniowcy grup juniorów młodszych powinni w szczególności skoncentrować się na:

1. Obserwacji zmian zachodzących w indywidualnym rozwoju zawodników
2. Wspierać każdego zawodnika indywidualnie, rozwijać ich atuty, redukować minusy
3. Pielęgnować motywację i stabilizować inicjatywę zawodników
4. Nie „szufladkować” zawodników na poszczególnych pozycjach
5. Kształtować w zawodnikach poczucie zespołowości

Grupa Juniorów (U-17/18)

Juniorzy znajdują się w tzw. „drugim złotym wieku nauczania”. Stoją na progu przejścia w świat dorosłej piłki, które powinno odbyć się bez komplikacji. Dlatego ich przygotowanie do tego „wydarzenia” nie może pozostawiać wątpliwości. Ustabilizowane muszą być wszystkie taktyczne i techniczne umiejętności, a wymagania na konkretne pozycje przyswojone. Cały ten proces wymaga przede wszystkim aktywności samych zawodników. W tym wieku bardziej niż dotychczas krystalizują się mocne i słabe strony osobowości. Juniorzy oczekują od trenerów, aby trenowanie nie odbierało im radości gry. Dlatego szkoleniowcy podczas przekazywania wiedzy muszą zwrócić szczególną uwagę na zachowanie proporcji pomiędzy zabawą, a intensywnymi ćwiczeniami. A ponadto:

1. Trening szczegółów technicznych i taktycznych musi odbywać się zarówno w teorii, jak i w praktyce
2. Każde zajęcia muszą uwzględniać cechy indywidualne zawodników
3. Między obciążeniami treningowymi, a szkolnymi, lub zawodowymi, musi zostać zachowana właściwa proporcja

Trenningi
Sklep Miedzi Legnica SA

Akademia Piłkarskia Miedzi Legnica szkoli w tej chwili ponad 400 dzieci, podzielonych na 15 grup rozgrywkowych, z którymi pracują wykwalifikowani trenerzy. Osobne specjalistyczne trenningi mają też młodzi bramkarze. Młodzież szkolona w Akademii Miedzi jest w wieku od 4 do 21 lat.

 
 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.